Warto dbać o swoją pozytywną historię płatniczą

Im częściej ludzie zaciągają różnego rodzaju kredyty i pożyczki, tym bardziej orientują się w wytycznych, na podstawie których są one przydzielane. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zwraca baczną uwagę na to, aby mieć pozytywną historię płatniczą.

Nawet małe i jednorazowe opóźnienie, w opłacie za prąd czy telefon, może spowodować, że znajdziemy się na liście dłużników, a to pociągnie za sobą daleko idące konsekwencje, które mogą stanowić dla nas spore utrudnienie do końca życia. Jeśli będziemy chcieli wziąć coś na kredyt, albo tylko na raty, to może się okazać, że będzie nam odmówiona taka możliwość, bo sklep czy bank, będzie się obawiał, że nie będziemy spłacać swoich zobowiązań, a co się z tym wiąże, że on będzie miał przez to również zachwianą płynność finansową.

Co więcej, może się okazać, że zanim ktoś podejmie z nami współpracę i zdecyduje się sprzedać nam swój towar, sprawdzi naszą historię płatniczą, i z tej współpracy zrezygnuje. Dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie sprawdzać wszystkie terminy, aby od razu wprowadzać rachunek do systemu bankowego jak go tylko otrzymamy i ustawić automatyczną płatność w wyznaczonym prze siebie dniu.

Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nie narobimy sobie żadnych, nawet najmniejszych długów, utrzymamy pozytywną historię płatniczą, a co się z tym wiąże, będziemy mogli liczyć na dodatkowe przywileje, gdy będziemy chcieli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, albo kupić jakiś sprzęt na raty. Naprawdę opłaca się pilnować tych wszystkich terminów.

Close