Sami powinniśmy oszczędzać na emeryturę

Jeśli jesteśmy młodymi ludźmi, to wydaje nam się, że będziemy żyć wiecznie i zawsze będziemy mieli dużo pieniędzy. Nic bardziej mylnego, kiedyś nie będziemy już zdolni do pracy, a jednak cały czas będziemy musieli z czegoś żyć. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy już teraz pomyśleli o swojej przyszłości i zaczęli się odpowiednio na nią zabezpieczać.

Obecnie starsze osoby otrzymują od państwa emeryturę, jednak pokolenia, które dopiero weszły na rynek, mogą mieć problem z jej uzyskaniem, albo będą dostawały naprawdę małe kwoty. Dlatego warto szukać oszczędności, samemu odkładać na osobne konto pieniądze, które będziemy mogli ruszyć dopiero, gdy przestaniemy już pracować. Możemy także zapisać się do III filaru, a więc znaleźć ubezpieczyciela, który co miesiąc będzie odciągał ustaloną kwotę z naszego rachunku i przelewał ją na specjalny rachunek, z którego nie będziemy mogli wyciągnąć pieniędzy wcześniej niż uzyskamy wiek, pozwalający nam przejść na emeryturę.

Warto się też zorientować, czy w naszej firmie nie został utworzony program, pomagający nam odkładać pieniądze na ten cel, bo może się okazać, że od naszego wynagrodzenia brutto będzie wówczas odciągany jakiś procent, i tyle samo dołoży od siebie jeszcze pracodawca. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że sami muszą się zatroszczyć o swoją emeryturę, jeśli chcą na niej wieść spokojne i godne życie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak to robić rozsądnie i jak to zrobić w taki sposób, aby mieć pewność, że prędzej te pieniądze nie zostaną wykorzystane.