Powinniśmy dobrze poznać nasz domowy budżet

Odpowiednia znajomość domowego budżetu może nam pomóc w uniknięciu problemów finansowych, zwłaszcza jeżeli będziemy rozsądnie zarządzać naszym comiesięcznym budżetem. Przede wszystkim, nie możemy dopuścić do tego, żeby nasze wydatki przekraczały nasze wpływy do budżetu domowego, bo wówczas drastycznie zaburzymy płynność i doprowadzimy do sytuacji, gdy będziemy zadłużeni.

Warto więc w comiesięcznym budżecie uwzględnić opłaty za prąd czy gaz, które pojawiają się co dwa miesiące, albo te na OC czy wakacje, które pojawiają się raz w roku. Jeśli potrzebne kwoty podzielimy przez wszystkie miesiące w roku, to będziemy wiedzieli, ile musimy co miesiąc odkładać na ten cel, tak aby mieć pewność, że gdy przyjdzie czas, my będziemy mieli potrzebną kwotę.

Warto też przeglądać różne umowy i sprawdzać, czy w tych które nam się kończą warto robić przedłużenie, czy może lepiej będzie, jeśli ich nie przedłużymy tylko skorzystamy z innej oferty, która pozwoli nam więcej zaoszczędzić. Warto także pilnować, aby nie spóźniać się z zapłatą za rachunki, co wiąże się z koniecznością płacenia karnych odsetek.

Dlatego powinniśmy w sobie wyrobić nawyk, że w chwili przyjścia jakiegoś rachunku wprowadzamy go do systemu bankowego i albo od razu robimy zapłatę, albo na kilka dni przed wyznaczonym terminem. Jeśli nie zgubimy się w tym wszystkim i będziemy na bieżąco z naszymi finansami, to jest spora szansa, że nie dość, że zachowamy płynność finansową, to jeszcze będziemy mogli zaoszczędzić sporą sumę i przeznaczyć ją na awaryjne wydatki.

Close